Jak na bázlivou kočku?

Plachou, bázlivou či až ustrašenou kočku poznáme jednoduše tak, že ani pořádně nevíme, že takovou kočku doma vůbec máme. Většinou vylézá jen v noci, když je všude klid a ticho. Nedej Bože, kdybyste ji načapali ve tři hodiny ráno, jak stojí na kuchyňské lince, to pak zase další týden nevyleze ani v noci. Dovolte, abych vás znovu seznámila s vaším chlupatým miláčkem, jelikož takovému typu koček se říká: wallflower cat. Jak jste si mohli všimnout, je po nich pojmenovaný celý můj skromný e-shop www.wallflower.cz , jelikož jedna taková mi zrovna teď odpočívá na parapetu.

 

Jak udělám svoji kočku více společenskou?

 

Možná si říkáte: „Ale Natali, ona prostě taková je! S tím nic nenadělám!“

Avšak opak je pravdou přátelé, opak je pravdou, jak nám říká náš Cat Daddy Jackson Galaxy.

Samozřejmě hned na začátku musím říci, že pokud je vaše kočička bázlivá už od malička, bude to chtít trochu více lásky a trpělivosti. Holt s vámi nebude pařit na Nový rok, holt se bude schovávat, když po roce zase uvidí ten vánoční strom, holt nebude vítat hosty ve dveřích. Je to kočka introvertka a má ráda svůj klid a prostor. To samozřejmě neznamená, že ji nemůžeme udělat trochu více sebevědomou! Protože to je to hlavní, co v tuto chvíli potřebuje.

 

 

 

1 – Vytvořte si pouto

 

Pokud máte svou kočku dlouho a už víte, kdy třeba i vyleze ven a kde se ráda nechá drbat, tak tento krok ladně překročte. Avšak my, kteří jsme si právě jednu takovou dospělou wallflower přinesli domů a nevíme, co teď, chceme vědět, jak postupovat. Tak jdeme na to! Kočka není pes. Není to nerozlučný kámoš, který vás miluje, i když na něj šlápnete. Kočka je jako spolubydlící, nejdříve vás chce poznat a vy musíte poznat ji. To samozřejmě jde těžko, když je stále zalezlá pod postelí, ale máme tu i triky, kterými jí v tom můžeme pomoct.

 

 

2 – Zablokujte možné úkryty

 

Předpokládáme, že naše Miu neměla moc šťastnou minulost, ostatní kočky totiž moc nemusí a nemá ráda hlasité zvuky. Ale to neznamená, že celý svůj život musí žít pod postelí! Navíc je to nebezpečné. Co když se něco stane a my budeme muset hned odejít? Nechci vědět, jak bych svou kočku lovila zpod postele.

Zabarikádovali jsme proto prostor pod postelí kusy dřevotřísky, pod šuplíky jsme dali krabice a tak dále. Miu se pak neměla kam zašít a musela svůj safe space přesunou jinam. Věřte mi, bude vám to rvát srdce, ale pokud vaše kočička netrpí silnými úzkostmi, tak si zvykne a zvládne to. Miu nás má moc ráda a i když bydlela jen pod postelí, vždy se přišla aspoň ráno a večer pomazlit. Někdy s námi i spala v posteli. Jediné, co jí chybělo, bylo vědomí, že přes den jí nebude hrozit žádné nebezpečí.

 

 

3 – Vytvořte kočičí prostor

 

Když jste zničili úkryty, musíte i nějaké vyrobit. Velkým pomocníkem je uklidňující bylinný pytlík, který dáváme naší kočičce do pelíšků, aby se v nich cítila bezpečně i když jsou tři metry nad zemí. Doporučuji klidně jen přepravku, která by měla být součástí, každodenního světa kočky. Avšak chápu nevypadá často úplně nejlépe, a proto hoďte vočkem na různé boudy a pelíšky. Důležité je, aby vaše kočka koukala ven, nebo aspoň aby byla v nějakém dění. Miu nejdříve bydlela v týpí, které bylo vchodem otočené ke zdi, ale postupně jsem ho otáčela ven, a tak se rozhodla, že raději bude bydlet na parapetu, kde se může koukat z okna, což jí moc baví.

Vytvořte prostor, kde jsou samé kočičí věci, záchod, pelíšek, hračky, škrabadlo... sem se také podává jídlo a voda. Tyto věci nikdy nesmí být v úkrytu vaší kočičky! 

Dejte kočce možnost být i skutečně vysoko. Zjistěte, jestli je fanoušek výšek, nebo se raději drží u země.  

 

4 – Začněte upevňovat (ještě silnější) pouto

 

Teď svou kočku už opravdu vidíte, dokonce vám vaši přátelé věří, že jednu máte a netrpíte psychickou poruchou. Přichází čas na hraní (to zapříčiní, že vás už nebude v noci budit, když ji vyčerpáte přes den). Dejte kočce zase čas. Objevujte její oblíbené hračky. Doporučuji kousací košťátka z matatabi dřeva, se kterými si rády kočky vyvádí a trénují s nimi chrup. Začíná velmi krásné období, kdy někdy i přistihnete vaši kočičku sedět na kuchyňské lince přes den!

Samozřejmě, co je moc, to je moc, pokud skutečně cítíte, že vaše kočka trpí úzkostmi, poraďte se s lékařem.

 

TIPY NA ZÁVĚR

 • Dodržujte rutinu
  • neřešte, váš kočičák se přizpůsobuje vašemu dennímu režimu. Kočky milují rutinu, a proto jim nezapomínejte dávat jídlo každý den v podobný čas.
 • Mluvte
  • kočička si zvyká na hlas váš a vaší rodiny.
 • Buďte trpěliví
  • dejte kočičce čas na přizpůsobení se na nové prostředí. U nás si Miu zvykala celý měsíc.
 • Mrkejte
  • pomalým mrkáním říkáte kočce: „Nejsem nepřítel, nechci tě sníst, mám tě rád.“ Zkuste to, když na ni budete koukat do úkrytu.

 

Přeji hodně štěstí,

Natali

wallflower.cz