Nepořádek není váš nepřítel

S úklidem mám složitý vztah. Takový ten vztah, kdy na jedné straně překypujete rozkoší a na druhé byste ho nejraději nikdy ani nepoznali. Vždycky jsem byla bordelář. Barevně si pamatuju, jak ke mně přišel tatínek do pokoje a řekl: „Natálko, máme strach, že se to snad nikdy nenaučíš.“ Jelikož mi to řekl v mých teenagerských letech, tak jsem se úklidu začala i vědomě vyhýbat. Jenže vždy, když byl vyhlášen v domácnosti generální úklid, tak ta chvíle po úklidu, byla jako nekonečný orgasm of mindfulness

Když se mi uklidnily hormony, tak jsem to všechno začala nasávat: jóga, minimalismus, meditace… you name it. Korunovalo se to hlavně teď, když poprvé žiji se svou drahou polovičkou v jednom pokoji. Úklid je nádherné české slovo. Má v sobě totiž klid, který tam vskutku je. 

 

Úklid je dovednost. Musí se trénovat. 

 

Nejsem žádný úklidový expert, ale chci pomoci aspoň s těmi zkušenostmi, které mám. Jelikož je úklid dovednost, tak se po křivce můžete posouvat jak nahoru, tak dolů. Z ožralého Hancocka se může stát Marie Kondo (nebo aspoň jejích 80%). 

 

1 – Uvědomit si nepotřebnost svých věcí

 

Hodně věcí, které máte, jsou dost k hovnu. Řekla jsem vám to narovinu a mám pravdu. Neříkám, zbavte se veškerého majetku a svých oblíbených věcí, ale jde o to zbavit se věcí, které vám už nic neříkají, které jsou prostě mrtvé. Lidi jsou sběratelé. Nechápu proč, ale máme hodně často touhu po zbytečných věcech. Každý má slabost, pro jiné věci. U mne to budou kytky a knihy (oblečení teď opadlo kvůli velké (ko)róně). Nejsem minimalista. Zatím. 

Všichni nemůžeme být minimalisté, ale jako lidé bychom neměli přilínat ke svým věcem, protože řekněme si to:

Naše věci nám nikdy tak úplně nepatří. 

Můžeme je darovat, rozbít, ztratit nebo nám mohou být ukradeny. Jediné, co máme jsme my samy. Měli bychom začít investovat do sebe, do svého rozvoje, avšak pokud milujete kabelky, tak je milujte dál. Mějte z nich radost.

Nikdo by vám podle mě neměl říkat, kolik a jaké věci rozhodně musíte mít. Připomeňme si příběh Řeka, který žil v sudu. Měl jen svou tógu, hrnek a myšlenky. Avšak, když viděl chlapce, který pije vodu čistě ze svých dlaní, hrnek zahodil. Hrnek mu už nic neříkal. Nepotřeboval ho.

Nikdy to není o věcech, které prý nutně potřebujeme a které ne. Je to o věcech, které si vybereme. O věcech, které mají tu čest být součástí našeho života.

Pro jarní úklid mám tyto typy:

  • Před úklidem si představte, jak chcete, aby prostor, který obýváte, vypadal. 
  • Uklízejte po částech: oblečení, knihy a papíry, věci, fotky a osobní věci. 
  • Každou část vyndejte celou na jedno místo, tam je roztřiďte: to mi dělá radost a to ne
  • Nejlépe když úklid vašeho prostoru trvá maximálně tři až pět dnů. 
  • Darujte staré ručníky, deky atd., útulku, oblečení do kontejneru a věci zkuste nabídnout přátelům. Zbytek vyhoďte a nečekejte.
  • Buďte realističtí, ne materialističtí. Jsou to fakt jen věci. 

 

2 – Objevovat místa, která nepořádek přitahují. 

 

Sice jste si uklidili, ale to „uklizeno“ nebude trvat dlouho. Žádnou válku jste nevyhráli a nikdy ani nevyhrajete, protože žádná válka ani neexistuje. Nepořádek není žádný nepřítel. Prostě je. Musíte jen zjistit, proč vůbec je. Jak řekla Marie Kondo, nepořádek je jako magnet. Přitahuje ještě více nepořádku. Například pokud neuklidím hned po tom, co si udělám oběd, tak moje milovaná polovička se taky neobtěžuje uklidit. Stejně už tam je bordel, proč by to uklízel, že jo! Stejně je to s postelí. Nejsem velký zastánce pravidla, že hned po probuzení musím ustlat postel, že pak mi to v hlavně přepne na jakýsi „success mode“, beru to spíše z praktického hlediska: Když je bordel v posteli, tak tam na konci dne nebudou jen peřiny, ale i oblečení, drobky, papíry atd. Nechcete spát v drobcích. Fuj. 

 

3 – Každá věc má své speciální místo

 

Každá, naprosto každá věc má své speciální místo a pokud ho nemá, bude dělat bordel. Jako teenager, který se hledá, dělá mess a tak rozčiluje maminku. Víte, co taky rozčiluje maminku? Binec. 

Každý úklid musí být dokončen. Je to jako jakákoliv práce. Pokud zcela neuklidíte, budete to muset ještě udělat. Třeba s uklízením nádobí. Umyjte, utřete a šup na své místo.

 

4 – Ani Marie Kondo nemá pořád dokonale uklizeno.

 

Nikdo nemůže mít celý svůj čas dokonale uklizeno. Jsme lidi! Musíme dělat i bordel! Zapomeňte na slovo dokonalost. Pokud ho stále opakuje vaše maminka, tatínek, přítelkyně nebo přítel, tak asi zapomněl/a jeho význam. Dokonalost je dle mého názoru – nějaké dokončené konání, protože dokončit něco, ať je to cokoliv, je neskutečně obohacující. Stejně jako dokonalost. Dokonalost je tedy trpělivost, soustředění, disciplína a úsilí. To je dokonalost. 

 

Nakonec vám jen doporučím přečíst si knihu od často zmiňované Marie Kondo a přeji krásný úklid vy umělci.

Namasté